Socrates ComeniusSesje plastyczne
Podczas sesji plastycznych wykonaliśmy ozdobne talerzyki wykorzystując technikę 'decoupage'. Jest to znana od dawna i zarazem bardzo prosta metoda zdobienia zarówno dużych mebli, jak i glinianych talerzy, czy tekturowych pudełek.
W naszej pracy wykorzystaliśmy gliniane talerzyki, farby, serwetki oraz lakier. Zaczęliśmy od pomalowania talerzyków na ten sam kolor , co tło serwetki. W trakcie schnięcia farby zajęliśmy się wydzieraniem z serwetek różnych motywów zdobniczych, które potem przykleiliśmy na talerze. Następnie pokryliśmy kilkakrotnie talerze lakierem, aby ich powierzchnia była nie tylko gładka i lśniąca, ale również bardziej trwała.
Kolejnym produktem, który wykonaliśmy w trakcie sesji plastycznych były Frutti di Martorana, czyli owoce z marcepana.
Do ich przygotowania potrzebowaliśmy mączkę migdałową, cukier, wodę i farbki spożywcze. Po wymieszaniu mączki migdałowej i cukru (w tych samych ilościach) dodaliśmy trochę wody i wyrabialiśmy ciasto tak długo, aż puściło tłuszcz. Z tak przygotowanej masy, używając foremek lub własnej wyobraźni tworzyliśmy różne kształty. Na koniec malowaliśmy owoce lub im podobne figurki farbką spożywczą.