Socrates ComeniusWycieczka do Instytutu Kultury Włoskiej
09.03.br. dwudziestoczteroosobowa grupa naszych uczniów pod opieką Pani mgr Urszuli Kilijańskiej, mgr Sabiny Hentisz oraz Pana dyrektora, mgr Dariusza Szeląga udała się do Instytutu Kultury Włoskiej (Istituto Italiano di Cultura) w Krakowie, przy ulicy Grodzkiej 49. Wycieczka odbyła się w ramach realizacji naszego projektu językowego Socrates Comenius. Zostaliśmy serdecznie przyjęci przez dyrektora Instytutu, pana Giovanni Sciola, który przybliżył nam działalność placówki.
Włoski Instytut Kultury jest nie tylko wizytówką Włoch i źródłem aktualnych informacji na temat tzw. "systemu Włoch", ale również spełnia zadanie promowania inicjatyw i działalności mającej na celu współpracę kulturalną. Instytut oferuje kursy języka włoskiego, doroczną sesję egzaminu CELI, informacje w zakresie działalności kulturalnej we Włoszech oraz zbiory Biblioteki, z której korzysta wielu studentów filologii włoskiej, a którą nasza grupa miała okazję odwiedzić.
Podczas wizyty w Instytucie podziwialiśmy także dzieła studentów Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa i Turynu, wystawione w Galerii. Dostaliśmy również materiały promujące kulturę włoską: plakaty, książki, broszury oraz albumy miast włoskich.
To była krótka, ale bardzo sympatyczna i owocna wizyta. Z dyrektorem Instytutu zobaczymy się ponownie za dwa miesiące. Pan Giovanni Sciola z radością przyjął zaproszenie, aby uczestniczyć w powitaniu uczniów włoskich w naszej szkole, w maju tego roku.
Drugim etapem naszej wycieczki do Krakowa była wizyta w księgarni Italicus. Jest to jedna z nielicznych włoskich księgarni na obszarze południowej Polski. Jej kierownik, pan Jerzy Mydlarz, ofiarował nam kasety video, podręczniki do nauki języka włoskiego, ulotki i plakaty.
Materiały zdobyte podczas naszej wizyty w Krakowie zamierzamy wykorzystać, prowadząc w szkole specjalne lekcje kulturoznawcze oraz organizując wystawę dla wszystkich uczniów.
Na zakończenie pobytu odwiedziliśmy Rynek Główny w Krakowie. Pomimo nie najlepszej pogody jesteśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu.