Socrates ComeniusPowitanie na lotnisku i pierwsze chwile w szkole
Po 5 miesiącach od dwutygodniowego pobytu u włoskich partnerów na gościnnej Sycylii nadszedł dzień ich przyjazdu do Polski.
4.05. w piątek wieczorem, cała 20-osobowa grupa uczniów biorąca udział w wymianie wraz z panem dyrektorem, mgr Dariuszem Szelągiem, panią mgr Urszulą Kilijańską, nauczycielką języka angielskiego i koordynatorem projektu oraz panem mgr Adamem Markiem pojechała na lotnisko w Krakowie-Balicach. Z niecierpliwością i radością czekaliśmy na przybycie przyjaciół.
Krótko przed północą w drzwiach hali przylotów pojawili się nasi pierwsi goście.
Zgotowaliśmy im huczne powitanie, a okrzykom radości i uściskom nie było końca.
Do Siemianowic, gdzie czekali już nasi rodzice, wróciliśmy ok. 2.30 nad ranem.W sobotę, 5.05, br po porannym odpoczynku, wszyscy uczniowie z grupy Socratesa spotkali się w naszym gimnazjum. Polscy koledzy oprowadzili włoskich przyjaciół po szkole. Podobnie jak w San Giuseppe Jato, również nasze klasy, stołówka i inne ważne miejsca były opisane w języku naszych partnerów.
Zobaczyliśmy m.in. szkolną Izbę Muzealną, w której zgromadzono meble, przedmioty codziennego użytku i stroje typowe dla mieszkańców Siemianowic i Górnego Śląska.
Niespodzianką dla wszystkich uczniów była projekcja 36-minutowego filmu z pierwszej wymiany na Sycylii. Reżyserem i montażystką w jednej osobie była pani Rita. Z ogromną przyjemnością i dużym wzruszeniem wspólnie obejrzeliśmy utrwalone na taśmie filmowej najciekawsze momenty naszego 2-tygodniowego pobytu na gościnnej, włoskiej wyspie.